امجد حسین پناهی/ فعال حقوق بشر

دستگاه سرکوب نظام اسلامی ایران در حرکت نو و برای سرپوش گذاشتن جنایات و ایجاد خفقان بیشتر در این نظام پوسیده ، باز هم در کوردستان بیدار و مقاوم، شروع به سرکوب و موج جدیدی از دستگیری فعالان کُرد نموده است.
در این دو ماه اخیر بیش از دەها فعال مدنی و فعالان محیط زیستی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. طي روزهاي اخير موج جديدي از دستگيري و بازداشت افراد در شهرهای کوردستان آغاز شده است.
هدف رژیم جمهوری اسلامی در کوردستان با بازداشت هاي بي رويه فعالان کُرد و مسائلي چون مجاز نبودن دستگيري ها و بازداشت هاي خودسرانه، مطلع نبودن دستگيرشدگان از اتهامات انتسابي و طولانی نگه داشتن این افراد در سلولهای اداره اطلاعات با صدور حکم های تازه اعدام، افزایش فشار بر زندانیان سیاسی و مدنی کُرد و آزار و اذیت خانواده های آنهاست و بدین معناست که سرکوب را تجدید نموده است.
بنا به گزارش منابع خبری تنها در یک ماه اخیر بیش از پنجاه تن از فعالان و شهروندان کُرد دستگیر و روانه بازداشتگاهای اداره اطلاعات شدند و همچنان تعدادی از فعالان محیط زیست کُرد به نام‌های« #سحر_کاظمی ، #کاوه_بابامرادی ، #آمانج_قربانی ، #راشد_منتظری ، #عیسی_فیضی ،#سیروان_قربانی ، #آرمان_وفایی ، #افشین_شیخ‌الاسلامی_وطنی ، #آوات_کرمی ،#ادریس_محمدی ، #آرمین_اسپرلوس و #فردین_کریمی » در بازداشت بسر می‌برند.که از همه مهمتر دستگیری بدون دلیل فعالان محیط زیستی موج جدید نقض «آشکار» حقوق اولیه شهروندان و فعالان این عرصه است. از طرفی دیگر تاکنون پیگیریهای خانواده های بسیاری از این بازداشت شدگان در نهادهای امنیتی، برای مشخص شدن دلایل بازداشت و محل نگهداری آنان بی نتیجه مانده است.
فشار، سرکوب و بگیر و ببند و شکنجه­ی فعالین کُرد در نظام جمهوری اسلامی اصلا پدیده­ تازه­ای نیست و به درازای عمر این رژیم وجود داشته است. اما تشدید این نوع فشارها بر فعالین کُرد در اوضاع سیاسی کنونی، در اصل یک حمله بازدارنده است که ریشه در موقعیت بحرانی رژیم اسلامی دارد.
رژیم جمهوری اسلامی با بگیر و ببند فعالین کُرد و اعمال فشار بر آنها می­خواهد چنان فعالین و پیشروان جنبش آزادی خواهی را در موقعیت دفاعی قرار دهد که مجال فکر کردن و برنامه ریزی برای مقابله با این تعرض گسترده به حقوق شهروندان کُرد را از آنها سلب کند
.
در شرایط کنونی مبارزه برای لغو حکم اعدام و دفاع از زندانیان سیاسی امری است که همواره و در هر شرایطی بایستی دنبال شود، اهمیت این مبارزه در شرایط کنونی که رژیم، آشکارا اهداف سیاسی ضدمردمی مشخصی را هم از گسترش موج اعدام ها و هم موج بازداشت های تازه تعقیب می کند، دو چندان ضروری می شود. روشن است که اعدام زندانیان سیاسی و دستگیریهای فعالان سیاسی ابزاری برای بقای رژیم و حفظ مناسبات ظالمانه موجود و رویاروئی آشکار با مبارزات آزادیخواهانه و رهائی بخش در این جامعه است و هدف رژیم از این لحاظ روشن است. ازاینرو باید یکصدا از کلیه نهادهای فوق و مجامع بین امللی خواهان مداخله موثر و فعال و فوری باشیم زیرا جان ، مال و امنیت زندانیان سیاسی در خطر جدی میباشد. و از تمامی انسانهای آزاده و مجامع بین المللی بخواهیم که در مقطع حساس کنونی از زندانیان سیاسی و همچنین خانواده هایشان دفاع کرده و مانع از وقوع هر فاجعه وتراژدی دیگری شوند.

Likes(1)Dislikes(0)