شرکت آلمانی سازنده مواد شیمیائی مورد استفاده در سوریه، اعلام کرد که آن را به بازرگانان ایرانی فروخته است. به این دلیل این ماده “پرس اسپان”* دیگر به ایران فروخته نمی‌شود و اداره کنترل صادرات آلمان موضوع را پیگیری می کند.
 بنا به گزارش روزنامه اورشلیم پست به نقل از یک رسانه آلمانی، فناوری بیولوژیکی و شیمیایی یک شرکت آلمانی که توسط ایران خریداری شده در سوریه و بر علیه غیر نظامیان به کار گرفته شده است.
بنا بر این گزارش، در هر دو حمله شیمیایی سال جاری در ۲۶ ماه ژانویه برابر با ششم بهمن و اول فوریه برابر با ۱۲بهمن در سوریه، قطعات و فناوری این شرکت آلمانی در تسلیحات استفاده شده به کار رفته بوده و از طریق ایران به دست نیروهای دولتی سوریه رسیده است.
انتشار این گزارش واکنشهای وسیع و تندی را در سراسر جهان به دنبال داشته است.
در پی انتشار گزارش ها متعدد، شرکت “کرمپل”، در جنوب آلمان، به عنوان سازنده ماده کشف شده در موشک های سوری ناگزیر به اظهار نظر در این مورد شد. سخنگوی این شرکت در تماس با رسانه های آلمانی از پیدا شدن ماده ساخت آلمان در موشک های حامل گاز کلر سوریه ابراز حیرت کرد. وی تاکید کرد که این ماده در چندین مورد به ایران فروخته شده است.
سخنگوی شرکت کرمپل در توضیح این موضوع گفت: “عکس های قطعات موشک های منهدم شده نشان می دهند که در ساخت آن ها از ماده پرس اسپان استفاده شده است. این ماده به طور معمول در عایق بندی موتورها مورد استفاده قرار می گیرد. پرس اسپان در موارد متعددی به بازرگانان و شرکت های ایرانی فروخته شده است”.
سخنگوی کرمپل افزوده است: “از بررسی عکس های منتشر شده می توان دریافت که پرس اسپان به صورت ورقه برش خورده و در موشک ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما ما نمی دانیم که این ماده چگونه از طریق ایران در اختیار سوریه قرار گرفته است”.
 روزنامه دی سایت به نقل از سخنگوی شرکت آلمانی نوشته است: “شرکت کرمپل تصمیم گرفته ماده پرس اسپان را دیگر به ایران نفروشد و موضوع را برای پی گیری به اداره فدرال کنترل صادرات آلمان گزارش داده است”.
به گفته سخنگوی شرکت کرمپل، استفاده فناوری و قطعات این شرکت در جنگ توسط ایران برای این شرکت شوکه کننده بوده است چرا که محصولات و فناوری تولید شده توسط این شرکت برای مقاصد غیرنظامی است، اگرچه می توان از آنها در تسلیحات جنگی نیز استفاده کرد.
در همین زمینه یک منبع اطلاعاتی آلمان گفته علی رغم وجود ممنوعیت‌ها و تحریم‌های بین المللی کشورهایی مانند ایران، پاکستان و کره شمالی از هر راهی برای دسترسی به فناوری‌های قابل استفاده در تسلیحات نظامی کشتار جمعی استفاده می‌کنند.
منبع:روژی کورد
Likes(2)Dislikes(0)