وزیران دفاع و امور اروپایی فرانسه روز پنجشنبه ۲۹ آذر/۲۰ دسامبر‌ اعلام کردند، علی‌رغم تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهای آمریکای از سوریه، فرانسه به حضور نظامی خود در این کشور ادامه خواهد کرد؛ فرانسه معتقد است مبارزه با تروریسم در سوریه هنوز تمام نشده است. در همین حال، وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد، حتی اگر داعش کنترلی بر اراضی نداشته باشد، همچنان یک تهدید است و هدف باید از بین‌بردن این تهدید باشد؛ لذا، بریتانیا با کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی ضدداعش تلاش‌هایش را به منظور تحقق این هدف ادامه می‌دهد. به رغم فرانسه و بریتانیا، روسیه از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه استقبال کرد و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز این تصمیم را تصمیمی «درست» توصیف کرد.

“ناتالی لوازو” وزیر امور اروپایی فرانسه، امروز به شبکه خبری “سی نیوز” فرانسه گفت: «در حال‌ حاضر قطعاً ما در سوریه می‌مانیم، چرا که علی‌رغم موفقیت عملیات ضدداعش، مبارزه علیه تروریسم هنوز پایان نیافته است.
ناتالی لوازو، همچنین گفت: در مبارزه علیه تروریسم «ما پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم و این حقیقت است. ما به همراه ائتلاف بین‌المللی ضدداعش تحت رهبری آمریکا، اقدامات بسیاری در سوریه انجام داده‌ایم اما این مبارزه همچنان ادامه‌ دارد و ادامه خواهد داشت».
وزیر امور اروپایی فرانسه تصریح کرد: در شرایط ژئوپلتیکی کنونی، اروپا مجبور است مستقل از آمریکا تصمیماتی را اتخاذ کند، چرا که اروپا اولویت‌های خود را دارد.

“فلورانس پارلی”، وزیر دفاع فرانسه نیز در یک پیام توئیتری تأکید کرد: «داعش هنوز به شکل کامل شکست نخورده است و در جاهای دیگر هنوز ریشه دارد…باید داعش را از طریق نظامی و به نحو دائمی در تمامی مناطق کوچکی که حضور دارد، سرکوب کرد».
با این وجود، فلورانس پارلی اذعان دارد که داعش به نحو بی‌سابقه‌ای تضعیف شده است. او می گوید: «داعش ناگزیر شده که عملیات خود را از حالت یک گروه شورشی به صورت مخفیانه انجام دهد. داعش بیش از ٩٠ درصد سرزمینی‌هایی را که تحت کنترل داشت ازدست داده است و تجهیزات و سلاح‌های در اختیار داعش همانند گذشته نیست».

دیشب، “ژان ایو لودریان”، وزیر امور خارجه فرانسه در شهر “بیاریتز” در جنوب غربی فرانسه، جایی که اولویت‌های ریاست‌جمهوری فرانسه را برای نشست سال ۲۰۱۹ سران کشورهای “گروه ٧” ارائه می‌کرد، اظهار کرد: داعش پایگاه‌هایی در شرق سوریه دارد، بازپس‌گیری این پایگاه‌ها توسط نیروهای دموکراتیک سوریه و با حمایت ائتلاف ضدداعش یک اولویت مطلق است. لودریان تأکید کرد، باید در مناطق آزادشده از کنترل داعش، به ویژه مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه که فداکاری‌های بسیاری در نبرد با داعش از خود نشان داده‌اند، ثبات و آرامش برقرار شود.
وزیر امور خارجه فرانسه همچنین گفت: بدون دستیابی به یک راه‌حل سیاسی مورد قبول همه مردم سوریه، پیروزی دائمی بر داعش و نیز بازگشت داوطلبانه پناهجویان و آوارگان سوری میسرنخواهد شد.

وزارت امور خارجه بریتانیا، در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و پس از انتشار خبر شروع عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نباید خطری را که داعش دارد از چشمانمان دور کنیم. همچنان کارهای زیادی باید انجام شوند، حتی اگر داعش بر هیچ منطقه‌ای تسلط نداشته باشد، این سازمان بازهم تهدید است.
در این بیانیه همچنین آمده است: همانطور که آمریکا در تصمیم خروج نیروهایش از سوریه تصریح کرده است، این عقب‌نشینی به منزله پایان کار ائتلاف جهانی ضدداعش نیست و بریتانیا همراه با کشورهای عضو این ائتلاف کماکان به تلاش‌هایش برای نابودی کامل داعش و تحقق این هدف ادامه می‌دهد.

منبع رادیو فرانسە

Likes(1)Dislikes(0)