یک سال پس از اشغال کانتون عفرین توسط ارتش ترکیه و گروه های جهادی سازمان ملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که گروه های جهادی تحت حمایت ترکیه در قبال ساکنان عفرین مرتکب جنایت جنگی شده اند.

به گزارش پرتال «reliefweb» کمیته مستقل بین المللی تحقیق در خصوص سوریه در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده لست که گروه های جهادی با دست زدن به اقدام هایی نظیر ربودن، قتل، غارت و شکنجه های بی رحمانه در عفرین مرتکب جنایت جنگی شده اند.

این گزارش می افزاید به دلیل عدم وجود حاکمیت قانون، وجود ده ها گروه مسلح و مراکز قدرت، نبود مکانیزم مشخصی برای شکایت و مرکزی برای رسیدگی به آنها خصوصا در رابطه با غارت اموال شهروندان و بازداشت آنها توسط گروه های مسلح، شهروندان تحت حاکمیت این گروه ها و ارتش ترکیه را مستاصل کرده است.

این کمیسیون در خصوص تلاش دولت ترکیه و نیروهای این کشور برای بسط کنترل خود بر گروه های مسلح ابراز تردید کرده است و افزوده علیرغم ثبت شکایات قربانیان و خانواده های آنها نزد نیروهای امنیتی و نیروهای پلیس که توسط ارتش ترکیه تشکیل و تسلیح شده اند هیچ اقدامی صورت نگرفته و ترتیب اثری داده نشده است.

در حال حاضر بیش از ۵۰ گروه جهادی از جمله گروه هایی چون نور الدین زنکی، احرار الشام، جیش الشرقیه، جبهه الشامیه و فیلق الشام، جیش النخبه در منطقه عفرین حضور دارند.

در این گزارش اشاره شده است که گروه های مسلح در فقدان حاکمیت قانون اقدام به بازداشت خودسرانه شهروندان غیرنظامی کرده و برای آزادی آنها خواستار پرداخت پول شده اند و در موارد دیگر نیز دست به غارت اموال مردم ساکن در منطقه زده اند.

این گزارش می افزاید نیروهای مسلح همچون منطقه ادلب پزشکان، داروسازان و افراد ثروتمند یا فرزندان آنها را ربوده و در ازای آزادی آنها خواستار پرداخت پول شده اند. همچنین در مواردی گروگان ها پس از آزادی یکبار دیگر نیز ربوده شده اند.

تعداد زیادی از این موارد مربوط به دستگیری و بازداشت های خودسرانه توسط اعضای گروه های مسلح شامل اتهامات معتبر از شکنجه و بدرفتاری، که اغلب شهروندان کُرد را هدف قرار داده است شامل می شود، از جمله فعالانی که آشکارا از [نحوه عملکرد و رفتار] گروه های مسلح انتقاد کرده اند.

ارتش ترکیه در ژانویه سال ۲۰۱۸ با اعزام صدها تانک و خودروی زرهی، ده ها جنگنده و مشارکت ده ها هزار نیروی ارتش ترکیه و گروه های جهادی از زمین و آسمان به کانتون عفرین حمله کرد.

در جریان این جنگ که ۵۸ روز طول کشید بارها شهرها و روستاهای عفرین بمباران و صدها غیرنظامی جان خود را از دست دادند. همچنین بیش از ۳۰۰ هزار غیرنظامی از بیم ورود گروه های جهادی و نیروهای ارتش ترکیه شهرها و روستاهای خود را رها کرده و به مناطق امن در منطقه شهبا پناه بردند.

برپایه آمارهای منتشر شده در جریان جنگ عفرین دست کم ۴۹۶ تن از نیروهای مهاجم از جمله ۷۶ نیروی نظامی ترکیه کشته شده و بیش از ۸۰۰ تن از اعضای یگان های مدافع خلق، یگان های مدافع زن و دیگر نیروهای همپیمان کُردها نیز جان خود را از دست داده اند.

نیروهای ارتش ترکیه و گروه های جهادی پس از ورود به مرکز کانتون عفرین اقدام به غارت اموال مردم این منطقه و همچنین تخریب نمادهای کُردی این شهر کرده و در طی یک سال گذشته با اسکان ده ها هزار تن از خانواده های گروه های جهادی و همچنین هویت کُردی این شهر با تغییر نام های کُردی به ترکی و عربی از بین ببرند.

Likes(2)Dislikes(0)