چندین تن از اعضای سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه “میت” هنگام سازماندهی عملیاتی علیه حزب کارگران کُردستان توسط نیروهای این حزب شناسایی و در اقلیم کُردستان بازداشت شده اند.

بر اساس خبرهای رسیده به پایگاه خبری و تحلیلی روژ این تیم شماری از اعضای ارشد حزب کارگران کُردستان را در استان سلیمانیه تعقیب می کرده و در تلاش بوده اند یک یا چند تن از اعضای کمیته روابط خارجی کنفدرالیسم جوامع کُردستان “ک.ج.ک” را ربوده و به ترکیه منتقل کنند.

گفته می شود که دو تن از اعضای این تیم جاسوسی پس از شناسایی در نزدیکی شهر دوکان در استان سلیمانیه بازداشت و به مناطق تحت کنترل پ.ک.ک منتقل شده اند.

دولت ترکیه در واکنش به بازداشت اعضای میت توسط پ.ک.ک با مقصر دانستن حزب اتحادیه میهنی کُردستان دفتر نمایندگی این حزب  در ترکیه را بست و نماینده اتحادیه میهنی را نیز از این کشور اخراج کرد.

سخنگوی اتحادیه میهنی کُردستان در گفتگو با بخش کُردی صدای آمریکا اظهار داشته که ترکیه در به سرانجام رساندن یک عملیات استخباراتی در مناطق تحت کنترل این حزب در اقلیم کُردستان موفق نبوده و این عملیات به زیان آنها تمام شده است.

سعدی احمد پیره افزوده “مقام های ترکیه اتحادیه میهنی را متهم می کنند که به آنها کمک نکرده اند، نخست اینکه ترکیه حق ندارد عملیات [استخباراتی] در دیگر کشورها انجام دهد، ثانیا بدون اینکه به کسی اطلاع دهند خود راسا در حال انجام دادن برنامه ای بوده اند که با موفقیت همراه نبوده است.”

اخراج نماینده اتحادیه میهنی کُردستان در حالی است که شامگاه روز چهارشنبه  وزیر خارجه ترکیه در حاشیه سفر خود به اقلیم کُردستان و عراق با سعدی احمد پیره و قباد طالبانی در هولیر/ اربیل دیدار و گفتگو کرده بود.

تا لحظه انتشار این خبر حزب کارگران کُردستان و رسانه های نزدیک به این حزب هیچ واکنشی به خبرهای منتشر شده در این رابطه از خود نشان نداده اند.

بازداشت اعضای میت توسط پ.ک.ک در حالی است که اوایل ماه آگوست نیز رسانه های نزدیک به این حزب مدعی شده بودند که گریلاهای این حزب یک خودروی متعلق به سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه در نزدیکی شهر زاخو را منهدم کرده اند.

علاوه بر فشارهای دیپلماتیک دولت ترکیه صدور ویزا برای شهروندان اهل استان سلیمانیه را متوقف کرده است.

رسانه های اقلیم کُردستان گزارش کرده اند که این تصمیم ترکیه شامل دیگر استان های اقلیم کُردستان نخواهد شد.

سابقه حضور اعضای میت در اقلیم کُردستان

سابقه حضو و عملیات های اعضای سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه موسوم به “میت” در اقلیم کُردستان و عراق به اواخر سال های دهه هشتاد میلادی باز می گردد.

بر اساس معاهده آنکارا که در سال ۱۹۸۶ میان ترکیه و عراق منعقد شده بود، ارتش ها و همچنین سرویس های امنیتی اجازه داشتند برای تعقیب و سرکوب مخالفان خود در عمق خاک کشور مقابل اقدام به انجام عملیات نظامی کنند.

اکثر قریب به اتفاق مراکز نظامی و استخباراتی ترکیه در استان دهوک و در نزدیکی مناطق تحت کنترل گریلاهای حزب کارگران کُردستان واقع شده اند.

بزرگترین مقرهای نظامی ارتش ترکیه در اقلیم کُردستان در نزدیکی شهرک های بامرنی، کانی ماسی، باتوفه و سینکی است. گفته می شود که مجموع نفرات ارتش ترکیه در اقلیم کُردستان شامل  ۳ هزار نظامی و افسر اطلاعاتی، ۵۸ تانک، ۲۷ زره پوش بزرگ و متوسط، دست کم ۱۰ واحد توپخانه و مقادیر زیادی تسلیحات و خودروهای زرهی است.

علاوه بر این سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه از پس از سال ۲۰۰۳ بخشی از فعالیت های برون مرزی خود در عراق را برای سازماندهی عملیات های استخباراتی و شنود احزاب و گروه های مخالف ترکیه در عراق و اقلیم کُردستان به شهر کرکوک منتقل کرده بود.

شماری از عملیات های جاسوسی و شنود مقام های عراقی از شهر کرکوک در جریان تشدید اختلاف ها میان رجب طیب اردوغان و فتح الله گولن در سال ۲۰۱۴ توسط روزنامه ینی شفق افشا شد.

این روزنامه گزارش کرده بود که افراد وابسته به فتح الله گولن در شهر کرکوک مرکزی مخفی را تاسیس کرده و ازطریق کنترل خطوط شبکه های موبایل آسیا سل، کورک و زین لحظه به لحظه مکالمات تلفنی ۲۲۳ نفر از مقامات اقلیم و شخصیت های مهم کُرد و ۶۱ تاجر ترک را شنود کرده است.

Likes(1)Dislikes(0)